Üç gün güldüm!

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı ve yöneticileri, şike ve teşvik girişiminde bulundukları gerekçesiyle toplumun önüne atıldılar 349 gün önce. Başka takımlar ve kişiler de var iddialarda da, sadece Fenerbahçe gündemde oluyor 'adalet' denince!

Duruşmalar yapıldı, daha da yapılacak. Bir sürü harf ziyan olacağı için isimlerini tek tek yazmadığım adaletin farklı farklı bekçileri de ellerinden geleni artlarına koymadılar bu dönemde. Adalet için, yalnızca adalet için yazdılar, konuştular, çalıştılar sadece! Meczuplar, zanlı olarak arananlar, bir zamanlar türlü suçlardan, hatta devleti dolandırmaktan yargılananlar bile ‘hak’ için konuştu söz sırası gelince! Milletin bazı vekilleri de çalıştı; kimi açık açık, kimi ince ince! Adalete düşkün bir milletiz sonuçta, milleti temsil akla gelir zaten “vekil” denilince!
Asılsız, daha doğrusu yalan olduğu ortaya çıkan ve en son, eski özel savcı tarafından da öyle olduğu teyid edilen binlerce düzmece haber, suç olduğu halde yayımlanan fotoğrafa gazeteciler cemiyeti tarafından verilen ödül ve daha neler gördü, yaşadı 349 günde bu ülke! Bırakın ‘kamu hizmeti’ndeki özel medyayı, devletin televizyonu bile ne yakışıksız yayınlar yaptı, yüz binlerce Fenerbahçeli’nin hislerine aldırmadan, gönlünce!

Daha da sürecek, hatta ne yazık ki hiç bitmeyecek, düzelmeyecek gibi geliyor insana, aylardır yaşanılanlar, yaşatılanlar düşünülünce! Hemen her alanda yozlaşan, ayrışan, düşmanlaşan büyük bir kesim ve koyunlaşan bir başka kesimden oluşan bir topluluk haline geldi güzel Türkiye!
İnsanın içi ‘cız’ ediyor; spor mahkemesinde görülmesi gereken bir davayla ilgili onlarca yıl hapis isteyen savcı, “üç gün güldüm” deyince! Öyle umursamaz, bizden olmayanlara değer vermez olduk, doğru yoldan öylesine ayrıldık ki, insanın tüyleri ürperiyor; Allah’ın böyle toplumları nasıl helak ettiğini anlatan Ayetler akla gelince!

Dinde de, ideolojide de, siyasette de, iş hayatında da, bireysel ya da sosyal yaşamın her evresinde de, vicdan aslında en önemli meleke. Vicdan hasar görmüş ya da bozulmuşsa; doğru yoldan ve doğru sondan söz etmek nafile!

Hemen herkes denk gelmiştir, rakip ya da kendi takımının sporcusu için “ayağın kırılsın” diyene! Üç gün gülmek de, işte böyle bir mesele!

Yazarın Diğer Yazıları