Hayata dönüş

Kelebek aşığı kardeşim Mehmet Ali'nin gencecik yaşta vefatının ardından ilk ve en zor yazımı yazıyorum.

O’nsuz iki haftanın ardından hayata dönüş, dünya işleri ile yeniden ve mecburen ilk temasım bu...

Fenerbahçe’sini O’nun yemyeşil, sürekli gülen ve ışıklı gözleriyle izledim bu akşam. Kulübünün düşürüldüğü duruma çok ama çok içerlemişti. Bir yanda bunun üzüntü ve acısını, diğer yandan camiadaki sarsılmaz direniş ve isyanın gururunu yaşıyordu O da... Biliyorum ki; bunu yapanlara hakkını helal etmedi. Onların yakalarına ilk yapışanlardan, ilk hesap soranlardan olabilmek için acele edip erken gitti. Şimdi orada nöbette ve bekliyor. Arayanlara, gelenlere, son yolculuğunda yalnız bırakmayanlara, acımızı paylaşanlara sonsuz teşekkürler. Nurlar içinde yatsın. Allah kimseye bunu yaşatmasın.

Sonra birilerinin kardeşlerinin, çocuklarının, babalarının üzerine  acımasızca, taammüden, kör etmek, yakmak için meşale fırlatan teröristleri gördüm. İnsan hayatına  kast eden bu lümpen güruha güzellemeler döktürenlerden iğrendim. Bu satılık beslemelere bol pankartlı ‘duyarlı anarşist’ makyajı yapan, süslü jargonlarla gaz veren sözde muhalif ‘kofti’ muhalif meslektaşlarımdan tiksindim. Üç kuruşluk popülizm uğruna bu rantiyelerle cilveleşmelerinden, onlara köçeklik yapmalarından dolayı, kusma hakkımı kullanmak istedim.

Genelkurmay Başkanı’na ‘teröristbaşı’ fezlekesi ile ağırlaştırılmış müebbet isteyen düzenin, bu tribün esnafı ve çeteleşmiş teröristlerle ilgili yıllardır gösterdiği sınırsız hoşgörüye bir kez daha hayret ettim. Bunlara hâlâ ‘taraftar’ demekte ısrar edenlerin, koruyanların, kollayanların, yemleyenlerin, palazlandıranların, varlığıyla dövünmesi gerekirken övünenlerin yaşadığı bir ülkede ve düzende yaşıyor olmaktan utandım.

Statları, salonları, kulüpleri ve sokakları teslim alan bu organize suç ve terör örgütleri temizlenmeden, onlara yardım yataklık yapan, tartışmasız işbirliği içinde olan gönüllü suç ortağı yöneticiler temizlenmeden, bu ülkede futbol falan temizlenebilir mi? Bunlara değil deplasman yasağı, tribünlere sokulmamaları lazım...

Bakalım bunları gözaltına alacak, fezleke hazırlayacak, ‘örgütlü terör’den dava açabilecek, taammüden adam öldürmeye teşebbüsten yargılayabilecek babayiğitler çıkabilecek mi?

Yazarın Diğer Yazıları