SANAT ESERİ

Fenerbahçe ve Türk futbolu, 3 Temmuz’dan farklı noktada değil.

Tek değişen, soruşturmanın güvenilirliğini yitirmesi, güç ve rant savaşının ayağı olduğunun ortaya çıkması.
“Türk sporunu bozup yeniden şekillendirme” teorilerimiz de neredeyse her gün alınan kararlar, hortlayan naklen yayın tartışmaları, vb ile haklılığını gösteriyor.

Fenerbahçeliler rahatlamasın, zira soruşturmanın medya ayağındaki kuklalar bel altı çalışmaya devam edecek. İş, diğer birçok davada olduğu gibi, kişilerin özel hayatlarına kadar indirilecek.

Neyse, uzun süredir boşlamıştık soru sormayı. Devam edelim:

Hala TFF ve UEFA arasında 16 Ağustos’tan sonra gerçekleşen yazışmalar paylaşılmadı. Özellikle TFF’nin son kararını bildirdiği yazı nerede?

15 Ağustos :

“ Soruşturma evrakının anılan sebeplerle şüpheli kulüp ve gerçek kişilerle paylaşılamaması, Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasında ilgili taraflara, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. , Anayasamızın 36. ve Futbol Disiplin Talimatı'nın 72. maddesi ile teminat altına alınan savunma hakkının tanınmasına engel olmaktadır. Savunma hakkı tanınmadan yapılacak bir disiplin yargılamasının hak arama hürriyetini ve adil yargılanma hakkını ağır bir biçimde ihlal edeceği açıktır. “

“Ayrıca söz konusu soruşturma evrakı, Federasyonumuza teslim edildiği an itibariyle doğal olarak konuya ilişkin tüm belgeleri içermemektedir... Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasının adil bir şekilde sürdürülebilmesi için, eksik olan bu belgelerin de Federasyonumuza ulaşması gerektiği açıktır. “

“Anılan nedenlerle, Federasyonumuz Yönetim Kurulunca bu aşamada, karar verilmesi için gerekli delillerin tamamına erişilmeden ve savunma hakkının hukuka uygun bir biçimde kullanımına imkan tanınmadan, vicdani kanaate varılmasının mümkün olmadığı görülmüştür. Bu aşamada  bir hüküm verilmesinin doğru, adil ve hakkaniyete uygun olmayacağı kamuoyu takdirlerine sunulur. “ (TFF)

24 Ağustos:

“...gerek Fenerbahçe'nin maruz kalabileceği, ağır disiplin yaptırımları gerekse Türkiye Futbol Federasyonu'nun yani ülkemizin maruz kalabileceği disiplin yaptırımları göz önünde bulundurularak, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktan men edilmesine karar verilmiştir.” (TFF)

Meali: Adalet ve hukuku, güce ve menfaatime kurban ederim.

Peki, anında yoldan sapabilen TFF’nin aldığı herhangi bir karar güvenilir midir? Eyyam olmadığının, telkinle yapılmadığının, çıkar amacı gütmediğinin garantisi var mıdır? TFF’nin “özerk” olmadığının delili değil midir?

25 Ağustos :

“Onlar bu ligi dünyanın en önemli markası olarak görüyor ve sıfır riskten bahsediyorlar. İstanbul'a gelen UEFA yetkilisi en ufak risk varsa Şampiyonlar Ligi'ne bu takımları kabul edemeyeceklerini söyledi” (Mehmet Ali Aydınlar)
Mevcut durumda 1 hafta sonra herhangi bir değişiklik oldu mu? Bildiğimiz kadarıyla hayır. Ne yeni tutuklama geldi ne de değişik ithamlar.

Peki, 10 gün once aynı potada olan Beşiktaş ve Trabzonspor hangi gerekçelerle Fenerbahçe’den ayrıştırıldı? UEFA’nın son mektubunda sadece Fenerbahçe’den bahsetmesini sağlayan ne sözler söylendi? UEFA ve uluslararası hukukta “gönül kanaati” yoktur. Hukuk önünde geçerliliği olan belge ister. Pierre Cornu’yu Türkiye’de ağırlayan, savcı ile görüştüren TFF yetkilileri neden sadece Fenerbahçe’yi hedef gösterdi? 16 Ağustos’a kadar yazışmalarda imzası olan ve UEFA görüşmelerinin yetkilisi Lütfi Arıboğan neler anlattı?

TFF’nin bildiği birşey varsa ve UEFA’ya bunu söylemişse, 15 Ağustos’ta bunları saklamış demektir. Aldıkları karar ile görevlerini kötüye kullanıp yalan söylemiş ve adaleti yanıltmış olmuyorlar mı? Bu suç değil mi?

• Yukarıdaki gerçekler çerçevesinde TFF’nin önündeki tablo nettir: Disiplin soruşturması sonunda Fenerbahçe’yi suçsuz bulurlarsa çok yüklü tazminat ödeyecekler, belki daha ağır hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar, aleyhlerine bireysel davalar açılacak, UEFA ve FIFA nezdinde büyük itibar kaybı yaşayacaklar. Ama suçlu bulurlarsa her şeyden kurtulacaklar.

Peki, kendi paçasını hukuktan önemli görerek Şampiyonlar Ligi men kararını veren, siyaset ve medya baskısına boyun eğdiğini defalarca ispatlayan bir kurum, bedeline katlanacak kadar adil olabilir mi? 24 Ağustos’tan sonra TFF’nin “çıkar çatışması” yüzünden disiplin cezası vermesi hukuken de imkansız değil midir?

• TFF tarafından atandığı için bağımsızlığı kaybolan tahkim, hala nasıl üst karar makamı olarak işlevini sürdüyor?

• 2010-2011 sezonu boyunca ligi etkileyecek demeçler veren bakan, milletvekili ve bürokratların, bulundukları mevki sebebiyle bilgilerine başvuruldu mu? Başvurulacak mı?

• Bazı malum gazeteler, yayın yasağını açıklandıktan sonraki günlerde çiğneyerek telefon konuşmalarını yayınlamaya devam etti. Bunlar hakkında, 6222 ve yayın yasağının ilgili maddesi gereğince soruşturma açıldı mı?

• Trabzonspor yöneticileri ve futbolcuları sık sık şampiyonluk kupasının teslim edileceğini belirtiyor. Henüz adli süreci devam eden ve TFF’nin kararı dondurduğu ortamda bunlar suç değil mi? 6222 veya disiplin talimatının gereği niye yapılmıyor?

• Hakkında teşvik ve şike iddiaları bulunan, tutuksuz yargılanacak başkanları ile beraber soruşturmaya dahil edilen Trabzonspor hangi mantıkla sanki aklanmış gibi gösteriliyor? Birileri bir şeyler mi fısıldıyor? Güvence mi veriyor? Yoksa teşvik, teşebbüs yasa kapsamından çıkartılarak bazıları aklanaack mı? Ciddi telefon konuşmaları olduğu iddia edilen bir kulüp nasıl 100% aklanarak kupayı alacağına inanır? Hani basının ilk haftalarda eline geçen, ama nedense asla yayınlamadığı telefon kayıtları.

• Sadri Şener’in yurt dışı yasağının apar topar , Şampiyonlar Ligi kararının ertesinde kaldırılması normal midir? “Başkanı şike soruşturması yüzünden ülke dışına çıkamayan bir takım alınmış” gibi müthiş zedeleyici imaja izin vermemek için, kararın tutarsızlığı ortaya çıkmasın diye  mi? Bu ancak başka güçlerin devreye girmesi ile bu kadar kısa sürede başarılabilir. O zaman Fenerbahçe veya diğerleri, adalete nasıl güvenecek? Bu soruşturmada savcılığın ve mahkemelerin adil olabileceğine nasıl inanacak?

• En önemli kurumlardan TFF, ülkenin en büyük gücüne sahip kulübünü, bir çırpıda Şampiyonlar Ligi’nden mahrum ediyor. Ama hukuk dışı kanaat yöntemiyle. Bu hukuk dışı inisiyatifi siyasi otorite desteği olmadan kullanması mümkün mü!?

• Soruşturmadaki olay, kişi ve iddialar, sezon devam ederken o maçların bitiminde Trabzonspor yöneticileri ve medya tarafından dile getirilmişti. Kimsenin (!) haberi olmayan soruşturmanın detaylarını nereden öğrendiler? Özellikle çıkış noktası olan malum televizyon programı ve yapımcılarının ifadesine başvuruldu mu?

• İlk günler bir yığın takım anılırken, zamanla merkezde sadece Fenerbahçe kaldı. Şu an Spor Toto Süper Liginde olan, 2. Lig takımları dahil. Neden?

• Savcının “daha ünlü” dediği ama nedense soruşturmaya dahil edilmeyen isim kim? Soruşturma bu tip “dışarda bırakılan” insanlarla mı dolu? O telefon konuşmaları ayıklanıyor mu?

• Savcı son 5 maçın skorunu biliyorduk iddiasını 1.5 ay sonra yalanladı. Peki bunu her yerde dile getiren, polisin medyadaki sesi muhabirler ve TFF başkanı dahil diğer kişiler hakkında “yalan beyanattan” soruşturma başlatıldı mı?

• Aziz Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı’na yazdığı mektupta “savcı bana Fenerbahçe Sivas’i yenemeseydi soruşturma yapılmayacaktı dedi” iddiası niye hala yalanlanmadı?

• Soruşturma savcısı hakkındaki müfettiş raporu ve kararı ne oldu? Yakın dönemlerde itiraz edilen denizdeki fener davasına hassasiyetini gösteren sayın Adalet Bakanı, onbinlerce insanı sokağa döküp milyonlarcasını aylardır yaralayan bu rezil süreş hakkında niye konuşmuyor?

•  Başta Mehmet Ali Aydınlar olmak üzere TFF yetkileri neden kendilerini açıkça tehdit eden muhabir ve köşe yazarları konusunda bildiri yayınlamadı? Dava açtılar mı? İsterlerse o köşe yazılarının linklerini yollayabiliriz. Bir tanesi de ne tesadüftür ki TFF’nin bekleme kararı aldığı 15 Ağustos’tan sonra kaleme alınmıştı: “İki, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) henüz sözünü söylemedi. İşin sonunda Yunanistan gibi rezil olmak da var... Nasıl Genelkurmay karargâhı, Ergenekon dava sürecini yönetemediyse, TFF da şike soruşturması krizini yönetemiyor.... TFF'yi bekleyen de aynı akıbet. Acaba o mahallede komutan kim?”

Yoksa TFF’nin 9 günde kararını değiştirip Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden men etmesinde bunlar etkili mi?!

• Bursaspor, Gaziantepspor  ve hatta Kayserispor, Fenerbahçe yerine Trabzonspor’un gönderilmesinden, 3 takımdan ikisine ayrıcalık yapılmasından en fazla mağdur olan takımlar. Bursaspor bir girişimde bulunmuştu ama belli ki hiçbiri ısrarcı olmadı. Neden?

• Önce Mehmet Ali Aydınlar, sonra yandaş ve yandaş olma adayı gazeteciler sırayla itiraf etti: Fenerbahçe, başkanı ve diğer tutuklu yöneticilerini silse, kongre yapıp düzenin istediğini gerçekleştirse Avrupa kupasındaydı. Bu bile tek başına soruşturmayı çöpe atan, TFF’nin verdiği ve vereceği kararları hukuksuz kılan beyanatlar değil midir?

• UEFA ve FIFA kulüplerin yaptığı şike yüzünden şimdiye kadar kaç ülkeye yıllarca süren ihraçlar verdi?

• FIFA’nın milli takım hakkındaki soruşturma girişimleri ve uluslararası bahis şikesi soruşturması ne oldu?

• TFF madem bu kadar ilkeli, neden hala 2004’teki şike dosyası hakkında disiplin soruşturması başlatmıyor? Hazır “rüzgar”ı arkalarına almışken?!

Soruşturmanın başladığı gün: 3 Temmuz... Yayın yasağının geldiği gün: 22 Ağustos... Şampiyonlar Ligi’nden men kararı: 24 Ağustos... Sadri Şener’in yurt dışı yasağının kalkması: 25 Ağustos... TFF: Özerk... Soruşturma: Sanat eseri...

Yazarın Diğer Yazıları