FINAL FOUR'DA OYNAMAK İSTİYORUZ

Fenerbahçe Ülker’in antrenörü Neven Spahija, Final four hedefiyle yola çıktıklarını, Marko Tomas ve Mirsad Türkcan’ın sakatlıkları döneminde NBA’den bir oyuncu transfer edebileceklerini söyledi.

Geçen sezon Euroleague’de ve Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda gördük ki birçok takım aynı anda birden fazla oyun kurucuyla oynuyor. Fenerbahçe Ülker de bu sezon geniş bir guard rotasyonuna sahip. Takımı bu sezon aynı anda iki ya da üç guard ile oynarken görecek miyiz?
Euroleague'in başlamasına 10 gün kaldı. Ne yapmak istediğimiz konusunda bir fikrimiz var, ancak nasıl bir basketbol oynayacağımızı görebilmek için önümüzdeki maçları da değerlendirmek istiyorum. Şimdi nasıl bir sistemle oynayacağımızı ve oyuncularımızı nasıl kullanacağımızı söylemek için biraz erken.

Bu sezon Fenerbahçe Ülker’in takım felsefesi ne olacak?
Felsefemiz aynı. Sadece geçen yıldan bu yana değil. Ülker basketbol şubesine geldiği zamandan bu yana aynı felsefeye sahibiz. Biz en iyi olmak istiyoruz. Biz yer aldığımız tüm kupalarda son ana kadar yer almak için çok çalışacağız. Cumhurbaşkanlığı Kupası, Euroleague ve ligde en iyi yere gelmek için çok çalışacağız. Yani Fenerbahçe Ülker'de değişen bir şey yok. Belki benim gelmem o hedefe gidiş şeklimizde bir değişiklik yaratmış olabilir ama Fenerbahçe Ülker'in felsefesi her zaman aynıdır. Fenerbahçe Avrupa'nın en büyük takımlarından biri ve buna yakışır bir basketbol sergilemeliyiz.

Kadronuzda birden fazla pozisyonda oynayabilen oyuncular var. Sahada değişik şeyler yapabilirsiniz. Bu sezon parke üzerinde nasıl bir Fenerbahçe Ülker göreceğiz?
Çok farklı şeyler yapabiliriz. Savunmada sert bir takım yaratmak istiyoruz. Beşe beş set hücumu yerine açık alan basketbolunu tercih etmek istiyoruz. Oyuncularımızı farklı şekilde kullanabiliriz. Avrupa'nın en uzun takımlarından biriyiz. En büyük avantajımız kısa pozisyonunda uzun oyunculara sahip olmamız. Ancak dediğim gibi birlikte antrenman yapmaya ihtiyacımız var. Henüz sezonun başı ve sakatlıklar yüzünden tam kadro çalışma fırsatı bulamadık. Sabırlı olmalıyız. Eksik oyuncularımız yavaş yavaş takımımıza katıldığında Avrupa'nın en iyi takımlarından biri olduğumuzu düşünüyorum.

NBA’de lokavt devam ediyor ve birçok takım NBA’den oyuncularla sözleşme imzaladı. Oyuncu menajerleri size farklı isimler için teklifte bulundu, ancak siz böyle bir transfer tercihinde bulunmadınız. Neden bu yolu tercih etmediniz? 
NBA'deki durum hepimizi şaşırttı. Dengeler çok değişti. Şöyle bir sorum var: Eğer o pozisyonda bir oyuncum varsa, nasıl NBA'den bir oyuncu transfer edebilirim ki? Bunu kulüp yönetimine nasıl açıklayabilirim? Aynı pozisyonda iki oyuncuya para harcayıp neden birini taraftarın önüne atayım? Bence bu ciddi bir iş değil. Ancak farklı bir durum var. Mesela Mirsad Türkcan ve Marko Tomas şu anda sakat oldukları için takıma katkı sağlayamıyorlar. Belki onların pozisyonuna bir oyuncu alabiliriz. Ancak sadece sakatlıkları bitene kadar.

Berkay Candan ve Erbil Eroğlu gibi genç oyuncularınız hazırlık maçlarında çok süre buldu. Onları nasıl değerlendiriyorsunuz? Fenerbahçe Ülker’in genç oyuncularında Euroleague’de oynayabilme potansiyeli var mı? 
Bence NBA'deki Yaz Ligi  ve normal sezon ayrımına çok benziyor. Şimdi çalışmalarını tamamladılar ve başka bir takımda oynama tecrübesi edinecekler. Tabii ki kulübümüzün bir parçası olmaya devam edecekler. Tabii ki içlerinde Euroleague oyuncuları var ama isimlerinden bahsetmeyeceğim.

Rakipleriniz Anadolu Efes ve Galatasaray, yaptıkları transferlerle şampiyonluk için iddialı takımlar kurdular. Bu sezon ligi nasıl buluyorsunuz? 
Bence Türkiye Ligi ACB'den sonra Avrupa'nın en güçlü ikinci ligi. Çok fazla yatırım yapan takım var. Birçok NBA oyuncusu burada yer alıyor. Bence şu anda hiçbir Avrupa ligi Türkiye kadar fazla yıldıza sahip değil. Ancak bu sadece Beşiktaş, Galatasaray ve Efes ile alakalı değil. Tabii ki onlar çok güçlü ancak küçük takım gibi görünen fakat hiç de küçük olmayan takımlar var. İyi antrenörler ve iyi basketbolculardan oluşan takımlar, eğer %100 ile oynamazsanız sizi rahatlıkla yeniyorlar. Geçen sene Banvit örneği ortada. Harika oynadılar ve sezonu ikinci bitirdiler. Olin mükemmel bir iş çıkardı. Karşıyaka harika basketbol oynuyor. Bu takımlar ligin ne kadar kuvvetli olduğunun bir göstergesi bence.

Fenerbahçe Ülker’den 2011-12 sonunda THY Euroleague’de neler beklenmeli? 
Fenerbahçe taraftarı geçen sezon ne kadar ciddi olduğumuzu gördü. Kupa sonrasında yaşadığımız sakatlıkları ve Kaunas'taki o maçı kimsenin unutmadığını biliyorum. Antrenör ve bu organizasyonun bir parçası olarak bir bahaneye ihtiyacım yok. Ancak geçen sezon neyi iyi, neyi kötü yaptığımızı biliyoruz. Bu sezon aynı şekilde devam edip o büyük adımı atmak istiyoruz. Final Four'un İstanbul'da olması bizim için bir şeyi değiştirmiyor. Bizim hedeflerimiz her zaman aynı. Biz o final four'da oynamak istiyoruz.

Bu yönetimle ilgili bir soru, ancak sizin cevaplayacağınızı umuyorum. Yeni salona taşınma takviminiz belirlendi mi? 
Yeni salonumuza geçeceğimiz için çok mutlu ve gururluyuz. Artık bir NBA takımı gibi olacağız. Bildiğim kadarıyla bir buçuk iki ay içinde oraya taşınacağız.

Salonu görme fırsatınız oldu mu? 
Evet, salon inşaatını birkaç kez ziyaret ettim. Fenerbahçe yönetimine ve Ülker ailesine bu önemli adımı attıkları için teşekkür ediyorum. Sadece Fenerbahçe için değil, Avrupa basketbolu için de teşekkür ediyorum. Salonun standartları NBA'dekilerle aynı. Böyle bir salon yaptıkları için onlara minnettarım.

Son olarak, Fenerbahçe taraftarına bir mesajınız var mı? 
Mesajım her zaman aynı. Fenerbahçe hayatım boyunca gördüğüm en büyük taraftar kitlesine sahip. Hayatım boyunca Fenerbahçe taraftarı kadar kulübünü seven bir grup görmedim. Bu takımın antrenörü olarak şunun sözünü veriyorum. Biz her maçta öncelikle onlar için performansımızın %200'ünü sahaya yansıtacağız.