Mehmet Okur: "İnşallah Fenerbahçe'de basketbol oynamak nasip olur."

Bu sözler Türkiye'yi yıllardır başarıyla NBA'de temsil eden, All-Star seçilen ve Şampiyonluk Yüzüğü takan başarılı basketbolcu Mehmet Okur'a ait.

12 Numara olarak Mehmet Okur ile internet üzerinden bir röportaj gerçekleştirdik. Taraftarlarımızın sorduğu sorulardan derlediğimiz röportaj ile sizleri başbaşa bırakıyoruz.

Fenerbahçeli olmandaki en büyük etken nedir? Nasıl Fenerbahçeli oldun?
Tabiki babam ve dedem. Bizde babadan oğula geçiyor.

Basketbolu seçmendeki en önemli sebep neydi? Çocukken idöllerin kimlerdi?
14 yaşımda boyumun bir anda uzaması ve artık bunu değerlendirmem gerektiği idi. Ailem sayesinde Oyak Reno alt yapısında başladım. Çocukken idölüm yoktu ama beğenerek izlediğim isimler vardı. Tony Kukoc gibi.

Türkler ayrı, yabancılar ayrı olarak gelmiş geçmiş en iyi beşini sayar mısın?
Orhun Ene, Harun Erdenay, Hido, Mirsad ve Memo ;) Naumoski, Henry Turner, D. Rivers, Conrad Mcrae, Marcus Webb.

Beraber oynamaktan büyük zevk aldığın ve karşında oynarken seni en çok zorlayan oyuncular kimlerdi?
Berebar oynaktan zevk aldığım; Hido, Deron Williams, AK. Zorlayan ise; KG, Shaq, Tim Duncan.

NBA'de tipik 5 numaraların aksine şutör bir uzun oyuncu olarak yer edinmeyi planlamış mıydın? Yoksa bu durum kendiliğinden mi gelişti?
İlk başarda şut özelliğimin farkında değildik, ama ilerleyen yıllarda bu yeteneğimin olduğunun farkına vardık ve üzerine yoğunlaştık. Sürekli ekstra idman yaparak geliştirdim.

Türkiye'den NBA'e gidebilecek oyuncular arasında kimleri daha şanslı görüyorsun? NBA'de kalıcı olmak için neler yapmaları lazım?
Furkan ve İlkan gibi geliyor ama çok fazla yeni jenerasyonu tanımıyorum. Eğer isimlerini atlamışsam özür dilerim. Bence her zaman kendilerini hazır tutmaları gerekiyor, çok çalışıp sürekli ekstra idman yapmaları gerekir. Bunun yanında sağlıklı beslenme, dinlenme vs.

Türkiye Basketbol Ligi'nin dünya basketbolundaki yerini nasıl görüyorsun? Euroleague şampiyonu olabilmek için nelere dikkat etmeliyiz?
Avrupanın en iyi 2. ligi, bu konuda şüphe yok zaten. Yapılan yatırımlar, getirilen kaliteli yabancılar, ligimizde oynanan kaliteli basketbol vs. o yüzden bütün iyi oyuncularin ilk seçimleri Türkiye oluyor. Öncelikle yapılacak oyuncu tranferlerini her maça en iyi şekilde hazırlamak önemli. Taraftar desteği ve tabiki sezon boyunca sağlıklı kalabilmek şart.

NBA'de en çok hangi Arenalar'da oynamaktan hoşlanıyorsun? Görme fırsatı bulduysan Fenerbahçe Ülker Arena ile karşılaştırabilir misin?
Öncelikle Fenerbahçe Ülker Arena'yı gerçekten merak ediyorum. Bana kısmet olmadı Türkiye'de olduğum dönemde. Staple Center, ESA Utah vs.

Diğer spor branşlarıyla ilgileniyor musun? En beğendiğin sporcular kimler?
Fenerbahçe taraftarı olarak Alex, Emre, Gökhan Gönül, Volkan'ı beğeniyorum. Ayrıca golf'ü takip ediyorum.

Fenerbahçe'nin amatör branşlardaki başarıları hakkında neler düşünüyorsun?
Fenerbahçe'nin her branş'ta hedefleri şampiyonluk bundan kimsenin şüphesi yok. Yapılan yatırımlar, alt yapılara verilen önem, her kulvarda hedef sampiyonluk.

Seni Fenerbahçe'de ne zaman izleme fırsatı bulacağız? Böyle bir transfer gerçekleşirse hedeflerin neler?
Şu anda hiç birşey belli değil. Bir Fenerbahçeli olarak tuttuğum takımda oynamak isterim. Önümde oynayabileceğim, verimli olabileceğim en az 3-4 sene var. İnşallah Fenerbahçe'de basketbol oynamak nasip olur.

Basketbolu bıraktıktan sonra ne gibi planların var? Koçluk düşünüyor musun?
Şuanda cok fazla birsey düşünmedim ama basketbolun içerisinde olacağımı düşünüyorum.

2.11 boyunda birisi için gündelik hayat nasıldır? Avantajları ve dezavantajları neler?
Uzun olmak güzel bir duygu. Avantajları yanında dezavantajları da var. Mesala istediğiniz ayakkabıyı, kıyafetleri, arabayı, yeri geldiğinde uçakta bile problem yaşayabiliyorsunuz. Öbür yandan milyonlarca insanın hayalini süsleyen NBA'da şampiyonluk, All-Star olabiliyorsunuz :)

Fenerbahçe taraftarı hakkında neler düşünüyorsun? Onlara vermek istediğin bir mesaj var mı?
Dünyanın en iyi taraftarı. İyi günde kötü günde hep destek, tam destek veriyorlar. Bunun en yakın örneği son dönemde yaşanılan olaylar. Herkese sonsuz teşekkürler, hepinizi çok seviyorum.

Bizlere değerli vaktini ayırarak talebimizi kırmayan Mehmet Okur'a 12 Numara olarak teşekkürlerimizi iletiyor, unutamayacağı başarılarla dolu bir Basketbol yaşantısı diliyoruz.

Forum: http://forum.12numara.org/showthread.php?t=38808